Bouwbedrijven in problemen

7 maart 2023 – Per 1 Januari ging de grootste pensioenverhoging ooit (14,52 procent) in via BpfBouw.  Bedrijven die hun pensioenregeling bij een andere verzekeraar hebben ondergebracht moeten de indexatie zelf ophoesten.

Werknemers en gepensioneerden worden gecompenseerd voor de prijsstijgingen van het afgelopen jaar en werkgevers vinden een goed pensioen van belang voor de aantrekkelijkheid van de sector. Zij worden financieel niet geraakt door de forse pensioenverhoging, want die wordt betaald uit het vermogen van BpfBouw, dat eind vorig jaar een ruime dekkingsgraad van 140 procent kende.

De pensioenverhoging betekende echter een financiële strop voor 77 bedrijven die van BpFBouw ooit toestemming kregen om een eigen pensioenregeling uit te voeren, op voorwaarde dat de regeling minimaal gelijkwaardig was aan die van BpfBouw. De bedrijven krijgen daarom een factuur van hun verzekeringsmaatschappij of BpfBouw ter hoogte van 14,52 procent van de pensioenwaarde. Dat kan om forse bedragen gaan. Heeft een bedrijf 1 miljoen bij zijn verzekeraar aan pensioenwaarde staan dan bedraagt de rekening 145.000 euro. Niet alle bedrijven kunnen of willen dat betalen”.

De vakbond krijgt nu meldingen van leden dat zij de indexatie die hen ooit in het vooruitzicht is gesteld niet uitbetaald krijgen. Ook krijgen mensen het verzoek om een verklaring te ondertekenen, waarin zij vanaf nu voor altijd afzien van indexatie. Soms worden gepensioneerden hierbij onder druk gezet, omdat het voortbestaan van het bedrijf op het spel zou staan wanneer er geïndexeerd moet worden. Gepensioneerden krijgen de schuld in hun schoenen geschoven als anderen straks hun baan zouden verliezen.

Hoeveel mensen mogelijk hun indexatie mislopen is nog niet in beeld. Bij één van de grootste bouwbedrijven in het land gaat het in ieder geval om meer dan driehonderd oud-medewerkers.

Bedrijven met een eigen regeling moeten aan BpfBouw beloven dat zij indexeren. Maar sommige van die overeenkomsten zijn al heel oud. Het gaat dan bijvoorbeeld om een bedrijf uit een andere bedrijfstak dat twintig jaar geleden door een bouwer werd overgenomen. De werknemers van het overgenomen bedrijf hadden een eigen pensioenregeling, waarvoor destijds dispensatie werd aangevraagd bij BpfBouw, zodat ze hun regeling mee konden nemen.

Sommige bedrijven die een belofte hebben gedaan om mee te gaan met de indexaties van BpfBouw blijken die belofte nu zomaar te kunnen breken omdat ze de indexatie te hoog vinden.

Wanneer het nieuwe pensioenstelsel over enkele jaren in werking treedt zouden dit soort indexatievraagstukken waarschijnlijk vanzelf verdwijnen.